Kategorie

O nas

Historia Kendo w naszym mieście to już blisko 10 lat działalności.  Pierwsze treningi miały miejsce na obiektach AZS przy Akademii Techniczno-Rolniczej (obecnie Uniwersytet Technologiczno-Przyrodniczy). Przy współtworzeniu klubu brali udział zaprzyjaźnieni z nami: sensei Zbigniew Misiak (4 Dan Kendo), sensei Jarosław Wolny (5 Dan Kendo). Pomagali nam koledzy z klubów: poznańskiego, łódzkiego, bielsko-bialskiego i inni, którym bardzo  dziękujemy . Prowadzącym był wówczas sensei Tomasz Marcysiak. Kolejnymi siedzibami były sale gimnastyczne  Zespołu Szkół Muzycznych oraz Liceum Ogólnokształcącego nr VI. Obowiązki poprzednika przejął sensei Jarosław Dąbrowski i pełnił je do marca 2010, kiedy to funkcję prowadzącego przejął Janusz Stępowski . W międzyczasie zmieniliśmy salę treningową i zagościliśmy w I Liceum Ogólnokształcącym, a od października 2009 roku  na terenie ZS nr 4 w Bydgoszczy, przy ul. Zofii Nałkowskiej 9. We wrześniu 2016 roku rozpoczęliśmy współpracę z Zespołem Szkół nr 10 (szkoła sportowa SP nr 31), gdzie prowadzimy zajęcie obecnie.

Przez dotychczasowe lata czynnie uczestniczyliśmy w propagowaniu Kendo na ziemi kujawsko-pomorskiej. Braliśmy udział w wielu pokazach, stażach, obozach i zawodach. Przy naszej wydatnej pomocy powstał Toruński Klub Kendo. A naszym głównym sukcesem jest przede wszystkim to, że trwamy i ciągle rozwijamy się. Bydgoskie Stowarzyszenie Kendo, Iaido i Jodo posiada autoryzację Polskiego Związku Kendo na prowadzenie zajęć dla młodzieży i dorosłych.

Ćwiczenie Kendo to dla nas dużo  więcej, niż wymachiwanie bambusowym mieczem. Naszym adeptom chcemy przekazać cenne dla nas wartości. Wśród nich jest miejsce na odwagę, upór i waleczność. Bodaj te trzy cechy zazwyczaj kojarzone są ze sztukami i sportami walki. Trzeba mieć odwagę, by zacząć. Być upartym  w dążeniu do celu i walecznym, by chodzić na treningi i  nie poddawać się słabościom. Same treningi wymagają posiadania wspomnianych przymiotów, gdy przyjdzie spotkać się w sparingu z silniejszym i bardziej doświadczonym partnerem. Przyjąć z pokorą uwagi, wskazówki, a później konsekwentnie stosować się do nich.
Samokształcenie jest kolejnym pojęciem w przygodzie z Kendo. Powtarzanie cięć, ataków i kontrataków. Konieczność logicznego myślenia, właściwej oceny sytuacji bardzo przydają się także w życiu codziennym. „Kendoka” przez odpowiednie działania i myślenie nabiera pewności siebie.
W praktykowaniu Kendo nieodzowny jest szacunek. Szacunek do samego siebie, choćby przez podnoszenie własnej samooceny, ale i szacunek do innych. Wspólnie ćwicząc trzeba dbać o partnera, o miejsce ćwiczeń, o ubiór i sprzęt treningowy.
Wydawałoby się, iż szermierka japońska jest sztuką i sportem indywidualnym. To tylko część prawdy. To także praca w grupie. A działając w grupie sami otrzymujemy  i możemy się dzielić. Zatem całkiem naturalne są uczynność, empatia, przyjaźń i poczucie przynależności. Odpowiedzialność za siebie i innych.
Kroczenie „drogą miecza” („ken”- miecz, „do”- droga) to kształtowanie tężyzny fizycznej. Rozwój gibkości, wytrzymałości, skoczności, refleksu czy orientacji w przestrzeni. Zrozumienie i akceptacja dla swojego ciała.
Jest także miejsce na oblicze sportowe. Warto umieć rywalizować, wygrywać czy przegrywać. Poza tym Kendo jest bardzo widowiskowe. To szybki sport, pełen zwrotów akcji, ataków, kontr, gdzie niebagatelne znaczenie ma taktyka walki.
Przy ocenie Kendo warto zauważyć, że umiejętne połączenie rozwoju intelektualnego i fizycznego przyczynia się do kształtowania postawy obywatelskiej.
Wśród ćwiczących Kendo są kobiety i mężczyźni, młodzież i dorośli, wysocy i niscy. Są dzieci zaciekawione odmiennością Orientu, są rodzice chcący zarazić rodzinę sportowym duchem .

Naszym zdaniem warto ćwiczyć Kendo. Wzmacniać swoje ciało i kształtować umysł. Podążać „drogą miecza”, zdobywając pewność siebie. Znaleźć  przyjaciół, znać swoją wartość i odczuwać satysfakcję z nowych wyzwań.
Wierzymy, że Kendo będzie zyskiwać coraz większą przychylność i sympatię mieszkańców naszego regionu.

Do zobaczenia na treningach, zawodach i pokazach.

Janusz Stępowski
Instruktor sportu
(leg. 33680/I/S/2011)
1 Dan Kendo

Najbliższy trening

Sekcja kendo
poniedziałek, godz. 18:30-20:30, gr. początkujący i zaawansowani; wtorek, godz. 18-20, gr. początkujący i zaawansowani; piątek, godz. 20-21:30 gr. początkujący i zaawansowani.

Miejsce: sala gimnastyczna UTP, ul. Bernardyńska 6 (za głównym budynkiem) w Bydgoszczy
Sekcja iaido
czwartek, godz. 17-19, gr. początkujący i zaawansowani.

Miejsce: sala fitness w ZS nr 10 przy ul. Karłowicza 2 w Bydgoszczy.

Sezon 2018/2019 rozpoczęty

Witajcie ! Treningi sekcji KENDO: Zajęcia w poniedziałki, środy i piątki dla dzieci, młodzieży i dorosłych od 12 lat wzwyż. Udział w pierwszym treningu bezpłatny. Pamiętajcie, że pierwszy trening jest za darmo. Można przyjść i zobaczyć, jak to jest . Wystarczy t-shirt i spodnie dresowe. Resztę zorganizuje klub. Treningi sekcji IAIDO: Zajęcia w czwartki dla młodzieży i dorosłych. Treningi sekcji JODO: Zajęcia fakultatywne Zapraszamy serdecznie do spróbowania czym jest Kendo, Iaido i Jodo