Zasady rywalizacji « Bydgoskie Stowarzyszenie Kendo, Iaido i Jodo

Kategorie

Zasady rywalizacji

Historia Seitei Iai

W 1968, a następnie w 1977 roku dwie komisje złożone z jedenastu mistrzów miecza stowarzyszonych w Zen Nippon Kendo Renmei (All Japan Kendo Federation) połączyło podstawowe techniki różnych szkół koryu w 7, a następnie 10 form.

Na początku kwietnia 2001 roku dodano kolejne 2 formy. Tych 12 form kata zawiera 90 procent podstaw iaido. Jest to kompromis 4 siedzących, i 8 stojących form kata, reprezentujących najbardziej efektywne techniki pochodzące z kilkusetletniej tradycji władania mieczem. Jednakowoż zrozumienie najgłębszej istoty tej sztuki umożliwia dopiero intensywny trening starych szkół, w których prawdziwy duch iaido przejawia się w całej pełni.

Wszystkie formy kata zaczynają się i kończą ceremoniałem ukłonów. W zależności od sytuacji jest on wyrazem szacunku do przeszłości (najstarszych mistrzów), współczesności (do nauczyciela i miecza) i do przyszłości tej dyscypliny (czyli uczniów).

Formy kata

 1. Mae
 2. Ushiro
 3. Uke Nagashi
 4. Tsuka Ate
 5. Kesa Giri
 6. Morote Tsuki
 7. Sanpo Giri
 8. Ganmen Ate
 9. Soete Tsuki
 10. Shiho Giri
 11. So Giri
 12. Nuki Uchi

Rywalizacja polega na wykonywaniu w parach określonych Seitei Iai, ktore podlega ocenie przez zespół 3 sędziów pola. Decyzja sędziów wyłania zwycięzcę pojedynku.

(za portalem www.iaido.info.pl)

Najbliższy trening

Sekcja kendo
PRZERWA WAKACYJNA

Miejsce: sala gimnastyczna Zespołu Szkół nr 10 przy ul. Karłowicza 2 w Bydgoszczy (szkoła sportowa).
Sekcja iaido
PRZERWA WAKACYJNA

Miejsce: sala fitness w ZS nr 10 przy ul. Karłowicza 2 w Bydgoszczy.

Sezon 2017/2018 rozpoczęty

Witajcie ! Treningi sekcji KENDO: Zajęcia w środy i piątki dla dzieci, młodzieży i dorosłych od 12 lat wzwyż. Udział w pierwszym treningu bezpłatny. Pamiętajcie, że pierwszy trening jest za darmo. Można przyjść i zobaczyć, jak to jest . Wystarczy t-shirt i spodnie dresowe. Resztę zorganizuje klub. Treningi sekcji IAIDO: Zajęcia w poniedziałki dla młodzieży i dorosłych. Treningi sekcji JODO: Zajęcia fakultatywne Zapraszamy serdecznie do spróbowania czym jest Kendo, Iaido i Jodo