Kategorie

Chushin znaczy środek

 

Autor: Ben Sheppard / Źródło: Shugo

Ishizuka Yoshifumi sensei (Kyoshi 8-dan, po lewej) demonstruje gdzie powinien celować kensen.

Podczas pisania o strategii w Kendo, przywołuję wiele koncepcji, które wymagają osobnego omówienia. Jedną z ważniejszych, które zasługują na osobny artykuł jest chushin, czyli środek. Zrozumienie chushin jest kluczem do rozpoznania otwarcia, słabości przeciwnika, momentu do ataku.

 

Znaczenie

Chushin zapisywane jest dwoma ideogramami: chu (środek) i shin (serce/umysł). Oznacza to rdzeń, ognisko, sedno. Po polsku mówimy „samo sedno rzeczy”. To dobry sposób myślenia o chushin w Kendo.

Jak duże jest chushin?

Chushin jest częściowo rzeczywistą rzeczą, którą można dotknąć, a częściowo abstrakcyjną ideą.

Jako abstrakt chushin czasem określany jest jako linia środka, wyimaginowana linią między tobą, a przeciwnikiem. Kiedy spotykasz się z przeciwnikiem, w tym samym czasie tylko jeden z was będzie w stanie celować kensen w gardło drugiego. Chushin jest tu wyimaginowaną linią między wami dwoma, między twoim gardłem, a gardłem przeciwnika. Chushin jest ciężko zauważyć, ponieważ cały czas jest dynamiczny, nigdy nie pozostaje w bezruchu.

Jako konkretna, rzeczywista rzecz chushin jest dokładnie tak  szeroki jak koniec shinai. Końcówka shinai, kawałek skóry, który się zużywa i musi być regularnie sprawdzany, nazywa się sakigawa. Sakigawa ma szerokość około 3cm. Dlatego też, chushin ma 3cm szerokości.

… chociaż czasem kensen przeciwnika może wydawać się OLBRZYMI! hehe!
pic (c) George McCall

Jak coś, co jest pewną ideą, może posiadać tak dokładny rozmiar?

Jeśli chwilę o tym pomyślisz, staje się to oczywiste. Tylko jedna osoba może kontrolować chushin w tym samym czasie. Sakigawa ma 3cm szerokości. Tak więc jeśli twoja sakigawa oddali się od środkowej linii o 3cm lub więcej, wtedy to twój przeciwnik celuje w twoje gardło, kontrolując chushin, środek. Tak więc chushin = 3cm.

Krótkie ale ważne ćwiczenie

1. weź linijkę i shinai
2. zobacz ile to jest 3cm
3. stań w chudan-no-kamae i przesuwaj koniec shinai lewo-prawo, ale upewnij się, że ruch ma mniej niż 3cm
4. zauważ jak mały jest ten ruch. Pomyśl o tym, jak często ruszałeś kensen o wiele dalej podczas jigeiko

Chushin i otwarcie

Otwarcie następuje wtedy, gdy kensen twojego przeciwnika nie celuje dokładnie w twoje gardło. Bardzo ważnym jest to, czy potrafisz precyzyjnie dostrzegać chushin, a zwłaszcza to czy stając naprzeciw oponenta wiesz kto i kiedy kontroluje chushin. Kluczem jest w zasadzie nie tylko wiedzieć kto kontroluje środek w danym momencie, ale być tego świadom cały czas. Oto prawdziwa trudność.

Na poziomie początkującym, trenujący często używają technik shikake takich jak harai czy ose zupełnie niepotrzebnie, tylko dlatego, że np. nie zdają sobie sprawy, że już kontrolują chushin. Jeśli kensen przeciwnika odchylony jest lekko w bok lub lekko w górę, wtedy możesz wykonać atak bez jakiejś wcześniejszej techniki otwierającej. Dla przykładu jeśli przeciwnik ma za wysoko podniesiony kensen, wtedy ma odkryte kote.

Następnym razem, gdy staniesz naprzeciwko oponenta, czy to będzie w trakcie ćwiczenia kihon, uchikomigeiko czy też w shiai szczególną uwagę zwróć na to czy jego kensen celuje prosto w twoje gardło. Taki rodzaj obserwowania swojego  przeciwników jest decydujący jeśli chcesz rozwijać swoją strategię pokonywania ich.

Pamiętaj: tylko jedna osoba w danym momencie może kontrolować chushin.

(za portalem http://tengukai.pl)

Najbliższy trening

Sekcja kendo
poniedziałek, godz. 18:30-20:30, gr. początkujący i zaawansowani; wtorek, godz. 18-20, gr. początkujący i zaawansowani; piątek, godz. 20-21:30 gr. początkujący i zaawansowani.

Miejsce: sala gimnastyczna UTP, ul. Bernardyńska 6 (za głównym budynkiem) w Bydgoszczy
Sekcja iaido
czwartek, godz. 17-19, gr. początkujący i zaawansowani.

Miejsce: sala fitness w ZS nr 10 przy ul. Karłowicza 2 w Bydgoszczy.

Sezon 2018/2019 rozpoczęty

Witajcie ! Treningi sekcji KENDO: Zajęcia w poniedziałki, środy i piątki dla dzieci, młodzieży i dorosłych od 12 lat wzwyż. Udział w pierwszym treningu bezpłatny. Pamiętajcie, że pierwszy trening jest za darmo. Można przyjść i zobaczyć, jak to jest . Wystarczy t-shirt i spodnie dresowe. Resztę zorganizuje klub. Treningi sekcji IAIDO: Zajęcia w czwartki dla młodzieży i dorosłych. Treningi sekcji JODO: Zajęcia fakultatywne Zapraszamy serdecznie do spróbowania czym jest Kendo, Iaido i Jodo